Papież Franciszek podczas wczorajszej modlitwy na Anioł Pański, zwrócił uwagę na wartość życia, każdego życia. Stwierdził też, że tych, którzy stają w obronie życia jest coraz mniej. “Nie ma ich zbyt wielu. I to mnie niepokoi: nie ma zbyt wielu ludzi walczących o życie w świecie, w którym codziennie buduje się coraz więcej broni, codziennie ustanawia się więcej praw przeciwnych życiu, każdego dnia rozwija się ta kultura odrzucenia, odrzucenia tego, który jest niepotrzebny, który przeszkadza. Proszę was bardzo módlmy się, aby nasz naród był bardziej świadomy obrony życia w tym momencie zniszczenia i odrzucenia człowieczeństwa.” 

Kilka dni wcześniej, przemawiając do uczestników sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary tak mówił: “Proces sekularyzacji, który absolutyzuje kwestie samostanowienia i autonomii człowieka doprowadził do wzrostu próśb o eutanazję jako ideologicznego potwierdzenia ludzkiej woli do panowania nad życiem. Doprowadziło to także do uważania dobrowolnego przerwania ludzkiego życia za «cywilizowany» wybór. To oczywiste, że tam, gdzie życie jest ważne nie z powodu swej godności, ale wydajności i produktywności, wszystko to staje się możliwe. W tym scenariuszu trzeba powtórzyć, że życie ludzkie, od poczęcia do jego naturalnego kresu posiada godność, która czyni je nienaruszalnym”.

Dlatego tak ważne jest byśmy aktywnie włączali się w obronę życia – od początku aż do śmierci i abyśmy byli niosącymi nadzieję światu, bo jak stwierdził Papież: „Bez niezawodnej nadziei, która pomogłaby radzić sobie z bólem i śmiercią, człowiek nie potrafi żyć dobrze i zachować ufnej perspektywy w obliczu swojej przyszłości. Jest to jedna z posług, do których spełniania dla współczesnego człowieka powołany jest Kościół” 

 

źródło:

https://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/dokumenty/aniolpanski/art,184,franciszek-misja-kosciola-dokonuje-sie-w-drodze-a-nie-w-bezruchu-dokumentacja.html

http://pl.radiovaticana.va/news/2018/01/26/papie%C5%BC_ludzkie_%C5%BCycie_od_pocz%C4%99cia_do_naturalnego_kresu_jest_/1360532