18 września odbyła się piąta już edycja Olimpiady Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych Victoria. Zaproszenie Wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża przyjęło tym razem 20 ośrodków dla osób niepełnosprawnych z terenu województwa dolnośląskiego. Na ogólną liczbę 200 zawodników, którzy wzięli udział w olimpiadzie złożyli się już tradycyjnie reprezentanci Warsztatów Terapii Zajęciowej, Specjalnych Ośrodków Szkolno Wychowawczych, Domów Pomocy Społecznej Dla Dzieci i dla Dorosłych i Środowiskowych Domów Samopomocy z Kątów Wrocławskich, Legnicy, Lubina, Ludwikowic Kłodzkich, Milicza, Środy Śląskiej, Świebodzic, Wałbrzycha, Złotoryi i oczywiście Głogowa.

Wśród konkurencji sportowo-rekreacyjnych znalazły się sprawdzone już w poprzednich latach rzuty do kosza, dart, tenis stołowy, ergometr czy piłkarzyki ale także po raz pierwszy na olimpiadzie szachy i zawody w bocci.

Zawody w strzelaniu z łuku poprowadziły po raz kolejny osoby niepełnosprawne z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Zmagania sportowe wywoływały, jak zwykle, wśród uczestników wielki entuzjazm.

Tym razem po stronie organizatorów stanęła także pogoda, która pomimo złych prognoz okazała się sprzyjająca dobrej zabawie. Zgodnie z tradycją poprzednich lat wszystkie reprezentacje, oprócz dyplomów i medali, otrzymały nagrody rzeczowe. W tym roku dzięki wsparciu firmy Otto Polska było to markowe obuwie sportowe. Zwycięzcą tegorocznej olimpiady został Środowiskowy Dom Samopomocy ze Złotoryi.

Kolejne miejsca zajęły Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Wąsosza oraz działający przy Domu Uzdrowienie Chorych Integracyjny Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych. Sądząc po uśmiechniętych twarzach uczestników i ich opiekunów kolejną Olimpiadę Victoria możemy określić jako udaną. Miejmy nadzieję, że w następnym roku spotkamy się w równie szerokim gronie niepełnosprawnych miłośników aktywności i zabawy sportowej.

(AM)