W dniach 26 – 28 stycznia 2016 roku, w Domu Generalnym Cichych Pracowników Krzyża w Rzymie, odbywało się sympozjum kapłańskie związane z Rokiem Miłosierdzia, ogłoszonym przez Papieża Franciszka.

W środę 27 stycznia w Rzymie została odprawiona Eucharystia, przy grobie Błogosławionego Luigi Novarese. Mszy Świętej przewodził Arcybiskup Angelo Becciu, substytut do Spraw Ogólnych w Sekretariacie Stanu w Watykanie.

Jak to jest możliwe, – powiedział arcybiskup Becciu, w czasie homilii – że kapłan, który pracował w biurach Sekretariatu Stanu w Watykanie, założył cztery stowarzyszenia, centra rehabilitacyjne, organizował pielgrzymki i rekolekcje dla chorych i to ciężko chorych? Odpowiedź znajdziemy w momencie, kiedy on sam, jako osoba chora, staje twarzą w twarz z Krzyżem. Właśnie z tego doświadczenia choroby, dojrzewa heroizm i dzięki temu dziś możemy wspominać jego, jako Apostoła Chorych”

Na zakończenie Mszy Świętej, Arcybiskup Becciu zatrzymał się na modlitwę przed grobem Błogosławionego a następnie zwiedził pokoje przy Via dei Bresciani, gdzie żył Novarese i gdzie się zrodziły wszystkie jego dzieła.

Eucharystia przy grobie naszego Ojca Założyciela była jednym z ważniejszych punktów Sympozjum. Wśród prelegentów, jednym z ważniejszych było wystąpienie Arcybiskupa Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, który mówił na temat: Uczynki miłosierdzia w świecie cierpienia” jak i Rektora Kolegium Capranica, ks. Ermenegildo Manicardi, którego wystąpienie nosiło nazwę: “Bóg, twarz miłosierdzia w przypowieściach Jezusa”. Sympozjum to stało się już corocznym spotkaniem kapłanów, a całość zakończyła się w czwartkowe popołudnie. Obecni byli kapłani i wierni z całych Włoch a zorganizowane zostało przez Maryjną Ligę Kapłanów, jedną ze stowarzyszeń założonych przez Błogosławionego Luigi Novarese w 1943 roku, która miała a celu pomoc i wsparcie kapłanów chorych, rannych lub w ciężkich sytuacjach ekonomicznych będących skutkiem wojny.

Alessandro Anselmo