Członkowie naszego apostolatu: Centrum Ochotników Cierpienia, jak co roku przyjechali do Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie, aby pogłębić swoją relację z Bogiem, jeszcze bardziej przybliżyć sobie charyzmat, który pozostawił, jako swoją spuściznę Błogosławiony Luigi Novarese a także podzielić się doświadczeniem i tym, co dokonało się w poszczególnych centrach w ciągu całego roku. Tegoroczne rekolekcje odbyły się w dniach 24 – 27 kwietnia 2014 r a uczestniczyły w nich grupy z Wrocławia i Bydgoszczy. Kilku uczestników było z rejonu głogowskiego i Leszna. Dla tych, którzy nie mogli teraz uczestniczyć w rekolekcjach z powodu braku miejsc, II tura rekolekcji, o tej samej tematyce, odbędzie się w październiku tego roku.

Rekolekcje rozpoczęły się w czwartek (24.04) o godz. 15.00 odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego, po której ks. Radosław Horbatowski powitał wszystkich a następnie br. Roman Płatek SOdC wygłosił pierwszą konferencję pod nazwą: „Dzieła i charyzmat Blogosławionego Luigiego Novarese we współczesnym świecie”. O godz. 18.00 zebraliśmy się wszyscy w Kaplicy na Eucharystii. Wieczorna adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – w intencji powołań, zakończyła pierwszy dzień naszych zmagań duchowych.

W piątek po porannych modlitwach i śniadaniu swoją konferencję wygłosiła s. Beata Dyko SOdC pt: „Chorzy konstruktorami nieba”. Po konferencji uczestnicy zostali podzieleni na małe grupy i tam starali się znaleźć odpowiedzi na postawione im pytania, w czasie konferencji. Popołudnie rozpoczęło się wspólnym odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego, po której ks. Radosław Horbatowski wygłosił konferencję, „Rola błogosławieństwa w życiu chrześcijanina”. Wspólna Msza Święta pozwoliła każdemu z nas na podsumowanie kolejnego dnia. W piątkowy wieczór zebraliśmy się wszyscy o godz. 20.00 i rozpoczęła się „Droga Światła” do tekstów ks. Jana Twardowskiego.

Sobota poświęcona Matce Bożej także w czasie naszych rekolekcji miała swój szczególny wydźwięk: w ramach modlitwy porannej odśpiewaliśmy „Godzinki” a pierwsza konferencja w tym dniu dotyczyła właśnie Maryi i jej objawień w Lourdes i Fatimie. W związku z tym, że przygotowywaliśmy się do obchodów Kanonizacyjnych popołudniowa konferencja dotyczyła: „Cierpienia w nauczaniu Bł. Jana Pawła II”. Sobotnia adoracja Najświętszego Sakramentu oparta na tekstach Papieża Polaka pozwoliła nam na zatrzymanie się i wyrażenie wdzięczności Panu Bogu za dar świętości Jana Pawła II i Jana XXIII. O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, która miała szczególny charakter. Podczas Eucharystii do Centrum Ochotników Cierpienia przystąpiło 17 nowych członków, którzy złożyli swoje przyrzeczenia i otrzymali legitymacje członkowskie.  Pozostali uczestnicy odnowili swoją przynależność do apostolatu.

Sobotni wieczór był wieczorem wspólnego świętowania. Wspólne śpiewanie, wspólne zabawy i wspólne przebywanie pozwoliło poczuć się wszystkim, jak jedna wielka rodzina. Nasze zaproszenie przyjął i dodatkowo uświetnił swoim występem Mateusz Kwapień – grający na akordeonie oraz jego siostra i dwie koleżanki – grające na skrzypcach. Wieczór zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem ulubionej pieśni Św. Jana Pawła II – „Barki”.

Niedziela to dzień, w którym od samego rana wszyscy odczuwaliśmy radość i fakt, że jest to dla nas dzień szczególny. Przede wszystkim byliśmy świadomi tego, że jest to Niedziela Miłosierdzia Bożego, następnie dzień, w którym świat i cały Kościół usłyszy, że nasz Rodak, Ukochany Jan Paweł II zostanie ogłoszony Świętym wraz z Janem XXIII a także jest to ostatni dzień naszych rekolekcji. O godz. 9.00 uczestniczyliśmy w Eucharystii a o godz. 10.00 wspólnie oglądaliśmy transmisję z Mszy Św. Kanonizacyjnej dwóch Świętych. Obiadem zakończyliśmy tegoroczne rekolekcje.

s.Beata Dyko SOdC