11 czerwca br. Członkowie czterech grup przewodnich z Leszna oraz jednej grupy z Domu Pomocy Społecznej Psarskie spotkali się na półrocznym spotkaniu formacyjno-integracyjnym . Spotkanie odbyło się w parafii św. Antoniego w Lesznie. Uczestniczyły w nim 52 osoby. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Rozważane Tajemnice Chwalebne przygotowały zebranych na otwarcie serc dla Ducha Świętego, aby z radością uczestniczyć w Mszy Świętej.

Proboszcz parafii św. Antoniego w Lesznie ks. Maciej Grześ serdecznie powitał przybyłych gości z Głogowa księdza Radosława Horbatowskiego , siostrę Ewę Figurę oraz wszystkich członków Centrum Ochotników Cierpienia. Celebrację Mszy Świętej przekazał ks. Radosławowi krajowemu opiekunowi grup COC . Członkowie grup przewodnich posługiwali podczas Mszy św. przy czytaniu, śpiewie psalmu, prowadzeniu modlitwy powszechnej i niesieniu darów.

W modlitwie powszechnej modliliśmy się za Kościół św., za papieża Franciszka, biskupów, kapłanów, siostry i braci zakonnych,, w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych, w intencji zdrowia, radości i źródła życia dla osób chorych, cierpiących, ubogich, bezrobotnych i zniewolonych. Modliliśmy się także o moc Ducha Świętego dla Cichych Pracowników Krzyża i członków COC, abyśmy potrafili rozpoznawać wolę Bożą i z radością ją wypełniać, żyć Błogosławieństwami Bożymi, być prawdziwymi świadkami Jezusa Chrystusa.

W homilii ks. Radosław rozwinął słowa Ewangelii (Mt 10,7)- Idźcie i głoście „Bliskie już jest Królestwo Niebieskie.” Przekonał nas, że jesteśmy zdolni do heroizmu. Uświadomił nam, ze Jezus nie oczekuje od nas wykonywania tych zadań, które wyznaczył Apostołom, lecz tych, które sam nam wyznacza. Jezus zna nasze możliwości, oczekuje od nas heroizmu codzienności, wierności Bogu w tym, co przynosi nam każdy dzień: wierność łasce nawrócenia z grzechu, wierność osobistemu powołaniu, wierność modlitwie. Taka jest najpewniejsza droga do świętości. Mamy świętych i błogosławionych, którzy pomogą nam w drodze do świętości, nie dajmy aby święci się nudzili. Ks. Radosław świadectwem z posługi kapłańskiej przynaglił nas do zapraszania do naszej codzienności Ducha Świętego. Pewna rodzina poprosiła księdza aby odwiedził chorego krewnego leżącego w szpitalu. Wiedział, że dni chorego są policzone i to, że chory nie chce tej wizyty. Ks. Radosław powierzył swą misję Duchowi Świętemu. Idąc do chorego intensywnie modlił się o owoce tej wizyty, a szedł 1,5 km. Już w szpitalu, Duch Święty poprowadził księdza najpierw do pani, którą znał z wizyt w Domu Pomocy Społecznej i mógł ją namaścić. Potem podszedł do chorego i spytał go jak się czuje. Duch Św. Sprawił, że serce chorego zapragnęło sakramentu pojednania i namaszczenia. Po dwóch tygodniach wrócił do domu.

Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy przeszliśmy do sali parafialnej na ucztę miłości- agapę. Czekały tam na nas obfitość jedzenia i picia na stołach pięknie udekorowanych kwiatami, zastawami, kolorowymi kanapkami, sałatkami i ciastami. O obfitość jedzenia i picia zadbali członkowie COC.

Po nasyceniu jedzeniem i piciem przyszedł czas na dzielenie się swoimi doświadczeniami , formację i sprawy organizacyjne .Przy akompaniamencie gitary odśpiewaliśmy hymn ochotników cierpienia „Pozwól mi uwierzyć Panie”. Animator muzyczny , każdą przerwę w dzieleniu animował wspólnym śpiewem pieśni wnoszących radość i uniesienie Ducha, w czym przewodził ks. Radosław.

Jedna z uczestniczek spotkania dała świadectwo mocy modlitwy uwielbiania wspólnotowego i osobistego. Ukradziono jej portfel z ważnymi dla niej dokumentami. Podzieliła się tą informacją na spotkaniu grupy przewodniej. Animatorka poprowadziła modlitwę uwielbienia Boga w Jego cudownym planie życia dla pokrzywdzonej, a także krzywdzącego. Wzorem tej modlitwy dalej w domu uwielbiała Boga, wierząc w pomoc Bożą. Po miesiącu pod swoją wycieraczką zobaczyła portfel z dokumentami.

Siostra Ewa podzieliła się osobistymi przeżyciami z pielgrzymki do Włoch śladami Luigi Novarese. Ponieważ z Leszna nikt nie brał udziału w pielgrzymce, chcieliśmy dowiedzieć się o niej jak najwięcej, a szczególnie o dwukrotnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Siostra zaprosiła wszystkich na październikowe rekolekcje do Głogowa, zachęciła też do zbierania funduszy na przyszłoroczną pielgrzymkę do Fatimy.

Uczestnicy majówki dla członków COC zachęcali tych, którzy nie wzięli w niej udziału, aby korzystali z tej formy integracji, chwaląc jej organizację, animację zabaw, relaks na świeżym powietrzu, zapach i konsumpcję pieczonych na patykach kiełbas.

Animatorki grup przewodnich podzieliły się owocami pracy w swoich grupach, a koordynator grup poinformowała o nowych formach współpracy z proboszczem parafii Wieszczeczyn. W ramach przygotowań parafian do kanonizacji Jana Pawła II wspólnie z animatorem muzycznym przeprowadzili podczas trzech Mszy Świętych w niedzielę nauczanie na temat cierpienia w życiu Jana Pawła II i Luigi Novarese.

Spotkanie formacyjno-integracyjne spełniło swoje zadanie .Rozmodleni, rozśpiewani, rozradowani , najedzeni rozstawaliśmy się, ciesząc się, że już za kilkanaście dni znów spotkamy się na comiesięcznych spotkaniach grup przewodnich.

Anna Nowicka