17 października br. uczestniczyliśmy w Konferencji Naukowej: “Przystanąć – wesprzeć – towarzyszyć”, zorganizowaną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z okazji jubileuszu 30 – lecia Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum “Dobrego Samarytanina”. Zostaliśmy zaproszeni, aby podzielić się z uczestnikami spotkania naszym charyzmatem i spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak przystanąć? Co to znaczy dla chorego, ale też dla tego kto towarzyszy choremu?
Wszystko rozpoczęło się uroczystą Eucharystią w Kościele Akademickim,
której przewodniczył bp. Romuald Kamiński, przewodniczącego zespołu ds. Duszpasterstwa Zdrowia KEP. Wokół ołtarza zebrani byli liczni kapłani, kapelani, którzy służą chorym, ale też są ściśle związani ze służbą zdrowia.
Modlitwę uświetnił śpiew chóru Uniwersytetu Medycznego. Już w wejściu można było zauważyć poczty sztandarowe oraz przedstawicieli władz szpitali i placówek medycznych w Lublinie, gdyż było to też połączone z diecezjalnym dniem służby zdrowia.
“Podczas homilii bp R. Kamiński zwrócił uwagę, że relacja z drugą osobą zawsze powinna mieć charakter błogosławieństwa, a nigdy przekleństwa, zwłaszcza w sytuacji zetknięcia z osobą słabszą i cierpiącą. Podkreślił, że chrześcijanie są wezwani do służby, ale i do postawy wdzięczności, a o tej coraz częściej się zapomina we współczesnym świecie, który się nie zatrzymuje, a sprawia wrażenie jakby przyspieszał. Biskup zauważył, że Chrystus zawsze dbał o doczesne potrzeby osób, które spotykał, mówiąc o Bogu nie zapominał o sprawach natury codziennej. – Jest tyle strof w Biblii na temat ludzkiej niemocy, ale jest zawsze odpowiedź ze strony Boga, który nie zostawia człowieka samego. Wystarczy bowiem choć drobna chęć, pragnienie tej obecności – to Chrystus będzie przy nas. On jest na wyciągnięcie ręki, On idzie przy nas – akcentował.”
Po Mszy Świętej rozpoczęła się druga część konferencji, która miała miejsce w auli kard. Wyszyńskiego, w Gmachu Głównym KUL. “Przybyłych gości, w tym prawosławnego abp. Abla, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, osoby związane z placówkami hospicyjnymi w regionie, w tym w Lubartowie, Chełmie czy Lublinie – powitał ks. prof. Kalinowski. Docenił w swoim wystąpieniu rolę mediów, ale także duszpasterzy, którzy wraz z wiernymi umożliwiają realizowanie zbiórek na rzecz hospicjum w parafiach. Głos zabrał również ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL zwracając uwagę na fakt, że Hospicjum Dobrego Samarytanina wraz ze swoimi wolontariuszami, pracownikami i współpracownikami – jest świadectwem kultury chrześcijańskiej w świecie. Z kolei abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski nawiązał w swoim wystąpieniu do kolejnej rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na biskupa Rzymu. – Św. Jan Paweł II mówił, że świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej solidarności. Cierpienie jest szczególnie trudne, wyjątkowo ważne – gdy człowiek odchodzi z tego świata. Nie wolno się spieszyć, ale towarzyszyć osobie cierpiącej, która przechodzi z życia do życia. Nawet nasza milcząca obecność jest istotna, bo chodzi o nawiązanie dialogu ducha. Jan Paweł II dał nam świadectwo cierpienia i odchodzenia. Podczas uroczystości wręczono medale wojewody i marszałka. Prof. Przemysław Czarnek wręczając wyróżnienie podkreślił, że hospicjum to też życie, a cierpienie stanowi część ludzkiej egzystencji.”
Następnie rozpoczęła się konferencja naukowa, w której głos zabrało wielu prelegentów, w tym my: ks. Radosław Horbatowski, s. Ewa Figura i s. Beata Dyko.
Konferencja składała się z trzech sesji tematycznych:
- Jak przystanąć? Aspekt duchowy – panel dyskusyjny – prowadzący lek. med. Mariusz Sałamacha
- Lekarz – lek. med. Mariusz Sałamacha – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej
- Pielęgniarka – mgr Agnieszka Golec – Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie
- Duchowny – ks. Marek Kujawski, Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu
- Siostra Zakonna – s. Michalina Rak, Wilno, Litwa
- Rodzina – Wspólnota – Cisi Pracownicy Krzyża dzieła Bł. Luigiego Novarese – ks. Radosław Horbatowski wraz z siostrami wspólnoty.
2. Jak towarzyszyć? Aspekt społeczny – panel dyskusyjny – Prowadzący ks. dr hab. Dariusz Pater prof. UKSW w Warszawie
- Centrum Wolontariatu – dr Katarzyna Braun, KUL
- Wolontariat hospicyjny – ks. dr hab. Piotr Krakowiak, UMK
- Forum Hospicjów – dr Jolanta Stokłosa, Forum Hospicjów w Polsce
- Instytut Pracy Socjalnej – ks. dr hab. Leon Szot, UJPII
- Ruch Rzeka Życia – dr Bohumir Zivcak, WSZ, Słowacja
- Apostolstwo Dobrej Śmierci – ks. dr Bogdan Kulik MSF
3. Jak wesprzeć? Aspekt medyczny – prezentacje – Prowadzący dr hab. n. med, dr n. praw. Jakub Pawlikowski
- Duchowość w medycynie – dr hab. n. med., dr n. praw. Jakub Pawlikowski (Uniwersytet Medyczny w Lublinie)
- Jak poprawić jakość życia w opiece paliatywnej – Dr n. med. Elwira Góraj – kierownik zakładu Medycyny Paliatywnej
z Poradnią Przeciwbólową i Medycyny paliatywnej, Oddziałem Medycyny Paliatywnej i Badania Bólu Centrum Onkologii w Warszawie
Całość o godzinie 18-tej zamknął montaż słowno – muzyczny o Bł. Hannie Chrzanowskiej w wykonaniu artystów z Krakowa. Była to uczta iście duchowa, gdzie nie tylko mogliśmy poznać Bł. Hannę, ale również usłyszeć jej głos i słowa, które zostały nam zaprezentowane w filmiku video. Na koniec na scenę został zaproszony O. Leon Knabit, który jest tym, któremu dane było znać bardzo dobrze Błogosławioną i w słowie skierowanym zwrócił nam uwagę na najważniejsze rzeczy i wartości w życiu człowieka.
Wróciliśmy do domu ubogaceni, nie tylko psychicznie i naukowo, ale również duchowo.
Organizatorom dziękujemy za zaproszenie.
Inne zdjęcia można obejrzeć na stronie:
https://www.kul.pl/17-10-2019-przystanac-towarzyszyc-wesprzec-konferencja,gal_17332.html
Zdjęcie i cytaty pochodzą ze stron, których linki znajdują się poniżej:
https://lublin.gosc.pl/doc/5930216.Hospicjum-to-tez-zycie-Jubileusz-Hospicjum-Dobrego-Samarytanina
http://www.hospicjum-samarytanin.pl/