W dniach 5-6 lipca Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Bydgoskiej zorganizował dla swoich członków autokarową pielgrzymkę do Częstochowy. Celem pielgrzymki było podziękowanie Matce Bożej za opiekę przez 5 lat działalności naszego Apostolatu w Bydgoszczy.

Ponadto udział członków w ogólnopolskiej pielgrzymce chorych na Jasnej Górze.
Trasa pielgrzymki była bardzo urozmaicona i ciekawa. Po drodze do Częstochowy nawiedziliśmy sanktuarium świętej Rodziny w Kaliszu. Tutaj była msza święta przed cudownym obrazem. Jedyny na świecie obraz , w którym ukoronowano postać św. Józefa, oraz Pana Jezusa i Matki Bożej..Po zwiedzeniu sanktuarium i dobrym obiedzie w domu pielgrzyma udaliśmy się w dalszą drogę. Przed Częstochową nawiedziliśmy miejscowość Krzepice , gdzie zwiedziliśmy zabytkowy kościół św. Jakuba Apostoła. Na dalszej drodze już na peryferiach naszej stolicy duchowej zatrzymaliśmy się na pielgrzymkowej górce przeprośnej , gdzie jest już sankt. św. Ojca Pio. Tutaj wszyscy pielgrzymi ucałowali relikwie tego niezwykłego świętego. Największym wydarzeniem tutaj po modlitwie i akcie pokutnym były wspólne przeprosiny. Wiele pielgrzymów przeżywało to ze łzami w oczach, ten akt przeprosin był niezwykle emocjonalny. Należy zaznaczyć , .że w autokarze pielgrzymi wysłuchali konferencji na temat przebaczania , którą wygłosił brat Jan. Następnie po zakwaterowaniu u Sióstr w Częstochowie wszyscy udaliśmy się na Apel Jasnogórski. Każdy z nas dokonał własnego zawierzenia siebie i rodzin Matce Bożej. Na drugi dzień już w sobotę, rano wyruszyliśmy na wały jasnogórskie , gdzie odbyła się droga krzyżowa. Rozważania były przygotowane o tematyce cierpienia. Wszyscy bardzo przeżyli to nabożeństwo drogi krzyżowej. Dalsza część programu to była uroczysta msza święta w bazylice Jasnogórskie z udziałem pielgrzymów z całej Polski, włączając się w ogólnopolską pielgrzymkę chorych. Nasi członkowie podczas tej liturgii wnosili dary ofiarne. Po zakończeniu mszy św. powierzyliśmy Matce Bożej dalszą działalność naszego Apostolatu . Wielką radością po mszy świętej było spotkać członków CVS z innych diecezji w Polsce. Po zwiedzeniu Jasnej Góry udaliśmy się w drogę powrotną. Na naszym szlaku powrotnym było jeszcze sanktuarium Maryjne gidlach.

Po modlitwie przed cudowną figurką pielgrzymi zaopatrzyli się w winko uzdrawiające aby przekazać również innym chorym w rodzinach i tam gdzie posługujemy wśród chorych. W godzinach wieczornych wszyscy cali i zdrowi powrócili do swoich domów. Na twarzach wszystkich pielgrzymów widać było zadowolenie.
Jan Polański Bydgoszcz