W dniach 27-30 października w hali sportowej im. Ryszarda Matuszaka w Głogowie odbyły się eliminacje Mistrzostw Polski i zawody integracyjne w Bocci. Inicjatorem i współorganizatorem pierwszych tak wysokiej rangi zawodów w bocci w Głogowie byli Cisi Pracownicy Krzyża.
W Mistrzostwach w grupie paraolimpijskiej wystartowali zawodnicy reprezentujący: Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie – gospodarza zawodów, Zrzeszenie „Start” w Bielsku Białej, „Start” w Zielonej Górze, „Start” w Kielcach, Klub Sportowy „Zieloni” w Zielonej Górze, Stowarzyszenie „Start” w Katowicach, Stowarzyszenie „Prometeus” w Konopiskach, Kluby Sportowe „Pamara Boccia” w Lublinie, i „Konar” w Warszawie, Stowarzyszenie „Krok Za Krokiem” w Zamościu i Stowarzyszenie „Start” w Poznaniu.
W grupie integracyjnej wystartowali zawodnicy:
Klubu Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk” w Bolesławcu,
Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dusznikach,
Klubu Kibiców Niepełnosprawnych „Chrobry” Głogów,
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie „Klub Tęczowe Motyle”,
Szkoły Podstawowej Nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie,
Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Głogowie
i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Aktywizacji Społecznej Sołectwa Owczegłowy.

Jak ocenił główny organizator zawodów – Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” z Poznania – dzięki osobistemu zaangażowaniu siostry Małgorzaty Malskiej i całej wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża organizacja zawodów stała na bardzo wysokim poziomie. Nie bez znaczenia było wsparcie ze strony władz miasta Głogowa i kierownictwa Klubu „Chrobry Głogów”, które udostępniły halę do rozegrania zawodów. Ważnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie samych zawodników z udziału w tych zawodach było ich zamieszkanie w tych dniach w Domu Uzdrowienie Chorych, który stworzył optymalne warunki do nabierania sił po całodziennych zmaganiach sportowych ale i okazję do wspólnego spędzenia czasu dla tych, którzy w zawodach rywalizują o cenne punkty.
Pozytywnym faktem jest szeroki udział zespołów integracyjnych z Głogowa. Obok IKSON-u, który zajął wysokie, drugie miejsce, bardzo dobrze zadebiutowali wychowankowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych z Głogowa zajmując czwarte miejsce. Pierwszą samodzielną rywalizację na zawodach miał „Klub Tęczowe Motyle” , dzieci ze Szkoły z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Głogowie, a także Klub Kibica Niepełnosprawnego z Głogowa. Swoją wysoką formę zawodniczą potwierdziła głogowianka Edyta Owczarz. Zajmując drugie miejsce w klasie BC3 utrzymuje pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej w tej kategorii zawodników.
Całkowitą nowością eliminacji, które odbyły się w Głogowie, był pokazowy mecz bocci, który rozegrali licznie obecni na otwarciu zawodów włodarze Miasta, Powiatu i Spółki Chrobry S.A. W uroczystym otwarciu udział wzięli: Rafael Rokaszewicz Prezydent Miasta Głogowa, Wiceprezydent Bożena Kowalczykowska, Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski, Jeremi Hołownia Członek Zarządu Powiatu Głogowskiego, Emilia Szajowska Prezes Zarządu „Chrobry Głogów SA”, Zbigniew Prejs dyrektor „Chrobry Głogów SA” oraz Siostra Małgorzata Malska, Przełożona Cichych Pracowników Krzyża. Duże zainteresowanie i pozytywne przyjęcie pierwszych ważnych zawodów w bocci w Głogowie z ich strony jest dobrym prognostykiem dla rozwoju tej dyscypliny sportowej wśród osób niepełnosprawnych w naszym mieście. Przemawiają za tym także słowa obecnego na zawodach Prezesa Polskiej Federacji Bocci Pana Romualda Schmidta, który określił te zawody jako „nowy rozdział Polskiej Bocci w Głogowie”.
Ważnego wsparcia w pomiarach czasu na zawodach udzielili, już tradycyjnie na zawodach z udziałem osób niepełnosprawnych, wolontariusze z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy osiągniętych rezultatów i mamy nadzieję na liczne spotkanie w Głogowie na kolejnych eliminacjach Mistrzostw Polski w bocci.
(AM)