W minioną sobotę zakończyły się współorganizowane przez Cichych Pracowników Krzyża Mistrzostwa Polski w Bocci. Było to niewątpliwie święto sportu paraolimpijskiego, w którym wystartowało blisko 80 niepełnosprawnych zawodników Bocci z całego kraju. Pierwszy dzień zawodów wypełniły mecze fazy grupowej grupy paraolimpijskiej i zawody integracyjne, w których wystartowało 8 drużyn z zawodnikami bez medycznej klasy sportowej. W szranki turnieju integracyjnego stanęły zespoły: Stowarzyszenia „Alternatywy” ze  Sławy, Klubów Sportowych „Start”  z  Jeleniej Góry, Szczecina i Zielonej Góry, Klubu IKS Zieloni Zielona Góra, „Prometeus” z Konopisk, oraz uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych z Głogowa i głogowskiego Klubu IKSON. Pierwsze miejsce w turnieju integracyjnym zajął podczęstochowski „Prometeus”. Zawodnicy grupy paraolimpijskiej rywalizowali aż w 5 kategoriach sportowych od BC1 do BC5. Dla gospodarzy zawodów, a więc Głogowian ale i Cichych Pracowników Krzyża najcenniejsze było zwycięstwo w kategorii BC3 Edyty Owczarz, której sportowa kariera rozpoczęła się i de facto rozwija w cieniu Głogowskiej Kolegiaty. Zarówno Głogowska Hala Widowiskowo Sportowa jak i gościnny Dom Uzdrowienie Chorych okazał się dobrym wyborem do przeprowadzenia tak dużej imprezy sportowej. W tym ostatnim, po bardzo trudnych całodziennych rozgrywkach zawodnicy mieli możliwość skutecznej regeneracji sił. Zaproszeni goście, wśród których był m.in. Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Pan Tadeusz Samborski, zwrócili uwagę na dobrą organizację zawodów. Z-ca Prezesa Zarządu PFRON Pan Tomasz Maruszewski zapewnił o wsparciu tej ważnej instytucji dla rozwoju Bocci w Polsce. Inaugurację zawodów uświetnił występ Głogowskiej Rewii Graffiti pod opieką Pani Katarzyny Krawczonek. W trakcie zawodów wykonywane były zdjęcia do filmu promującego Polską Ligę Bocci. Mistrzostwa cieszyły się też dużym zainteresowaniem mediów lokalnych i regionalnych. Po raz pierwszy, dzięki uprzejmości Pana Dominika Kuflińskiego i firmy Vigilax, część meczów finałowych była też transmitowana na żywo w internecie.

Wyrazy wdzięczności należą się znacznej grupie wolontariuszy z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie. Razem ze swoimi opiekunami, Stenią Wiśniewską i Janem Grozikiem byli dużym wsparciem organizacyjnym głównie jako tzw. „Sędziowie stolikowi”. Nie pomijamy tutaj także grupy dorosłych wolontariuszy związanych z klubami i ośrodkami Bocci z rejonu Głogowa. Ważną dla klimatu zawodów oprawę muzyczną zapewnił bezinteresownie Waldek Drozd. Konferansjerem w czasie inauguracji był Romek Włodarczak.

Dzięki życzliwości Pana Prezydenta Rafaela Rokaszewicza zawodnicy mogli wygodnie przemieszczać się pomiędzy Halą a miejscem zakwaterowania autobusami Komunikacji Miejskiej w Głogowie. Miasto, przy udziale Miejskiego Ośrodka Kultury, wsparło także akcję informacyjną dotyczącą Mistrzostw.

W trakcie Mistrzostw, a szczególnie w meczach finałowych, po raz kolejny mogliśmy być uczestnikami wielkich emocji osób, które w jakże naturalny i żywiołowy sposób okazywały swoją radość z wygranych. Każde tego typu zawody to, także dla obserwatorów, wielka i cenna szkoła wzajemnego szacunku i uznania jakie okazują sobie niepełnosprawni sportowcy niezależnie od zajmowanych miejsc. Każde zawody są okazją do spotkania wielkiej rodziny Bocci, której członkowie na boisku są rywalami, ale poza nim są przede wszystkim przyjaciółmi.

Wszystkim sportowcom, sportowym asystentom i trenerom serdecznie gratulujemy wszystkich osiągniętych wyników. Każdy ma niepowtarzalną wartość. Życzymy, w przeddzień Świat Bożego Narodzenia, aby ich aktywność była zawsze źródłem radości, nadziei a także wchodzeniem w głąb swojego człowieczeństwa.

Wesołych Świąt!

Link do transmisji online:

https://www.youtube.com/watch?v=twMnwftpZAE

 

Finaliści Mistrzostw:

Grupa  BC1

 1. Koza Kinga          –         START Poznań
 2. Lamch Wojciech   –         STOWARZYSZENIE   „PROMETEUS” Konopiska
 3. Skwaryło  Robert  –       „Krok za krokiem” w Zamościu
 4. Krakowski Mateusz       Klub integracyjny Nowy Sącz
 5. Herc Wiktoria               Krok za krokiem” w Zamościu

Grupa BC2

 1. Wesołek Marta         START Poznań
 2. Urbański Mateusz        KS Pamara BOCCIA w LUBLINIE
 3. Lipowski Konrad         KS  KONAR WARSZAWA
 4. Barszczyk Patryk KS Pamara BOCCIA w LUBLINIE

 

    

Grupa BC3

 1. Owczarz Edyta              START Poznań
 2. Iskrzycki Damian         Start Bielsko-Biała
 3. Bednarek Zbigniew       Prometeus Konopiska
 4. Krajewski Dominik        „Krok za krokiem” w Zamościu

    

Grupa BC4

 1. Janowski Andrzej        Start” Kielce
 2. Krajewski Paweł Krok za krokiem” w Zamościu
 3. Wójcik Andrzej       Stowarzyszenie Sprawniejsi.pl

 

 

Grupa BC5

 1. Bogaczyk Marek      Klub Integracyjny Nowy Sącz
 2. Stasiak      Rafał       PROMETEUS Konopiska
 3. Pawelec Mateusz       AKS – ON “Krok za Krokiem” Zamość
 4. Sudoł Łukasz           KONAR Warszawa