Podczas gdy Triduum Paschalne, jedyne w swoim rodzaju, jakiego nikt chyba jeszcze z nas nigdy nie przeżył, kwarantanna ogólnoświatowa nadal trwa i tylko bardzo nieśmiało zaczynają się pojawiać pierwsze głosy o konkretnych datach, kiedy może się coś zmienić. Tymczasem, kolejne zaplanowane spotkania, konferencje  i pielgrzymki są odwoływane.
CVS z Lombardii już od 46 lat przeżywa w czasie świąt wielkanocnych swoją pielgrzymkę do Lourdes. Kiedy bł. Luigi Novarese po raz pierwszy zaczął organizować pielgrzymki chorych kapłanów do Lourdes, lombardzki duch przedsiębiorczości i nabożeństwo do NMP, bardzo szybko zaraziły się zaraziły się entuzjastyczną miłością Novaresego do Niepokalanej, i sami zapragnęli zorganizować swoją pielgrzymkę. Pragnienie i entuzjazm, które cały czas przekazywane jest z pokolenia na pokolenie przyciągając już trzecie pokolenie i angażując wnuki razem z dziadkami  w organizację  pielgrzymi.
47 pielgrzymka Ochotników Cierpienia do Lourdes na Wielkanoc, tak jak wiele innych, nie mogła się odbyć. Wszyscy przyjęli tę wiadomość z ciężkim sercem, ale nie minęło zbyt wiele czasu, aby entuzjazm, pragnienie wspólnej modlitwy, miłość do Maryi, rodzin i przyjaciół z CVS wzięło znów górę, i pomimo wszystkiego, również w tym roku wyruszyć razem na pielgrzymkę. 
Młodsi pomogli starszym w opanowaniu nowych technologii i po kilku spotkaniach na Zoomie, wirtualna pielgrzymka do Lourdes była gotowa do drogi. Nie brakowało nostalgicznych wspomnień zeszłych lat. Codziennie rano ogłaszano contest na instagramie związany z tematem dnia: podróż do Lourdes, przywitanie przed Grotą, posługa, droga krzyżowa, świadectwa, świętowanie zmartwychwstania, pożegnanie przed grotą i podróż powrotna. W ten sposób każdy, mógł nie tylko powspominać przeszła pielgrzymki, ale również podzielić się tym czym dla niego osobiście jest pielgrzymka da Lourdes. Co wieczór spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie na instagramowej transmisji na żywo, która oczywiście nie zastąpiła prawdziwych spotkań ale pozwoliła poczuć się zjednoczeni i konkretnie doświadczyć pielgrzymki również w tym roku. 
Pielgrzymka wirtualna już zakończona, pozostało wiele wdzięczności i wzajemnego uznania za wykonaną pracę i wspólny sukces. Nie mówiąc o umiejętnościach posługiwania się nowymi narzędziami po to aby dotrzeć do tych którzy fizycznie nie są w stanie być obecni! Co na pewno okaże się bardzo użyteczne w naszych wspólnych działaniach Ochotników Cierpienia! 
Ślady naszej pielgrzymki możecie sami zobaczyć na instagramie szukając  #lourdesacasa2020 oraz na facebookowej stronie : Cvs Lombardia.