Przeżywamy prawdziwe, życiowe rekolekcje Wielkiego Postu. Dla wielu jest to czas próby. Przede wszystkim próby naszej wiary. Zdajecie sobie sprawę z tego, że niestety, ale jesteśmy uczestnikami historii, o której będzie mowa w przyszłości. To, jaka to będzie historia i jakimi literami napisana zależy tylko od nas. Nie jest łatwo usiedzieć w domu. Nie jest łatwo nie widzieć się, nie spotykać się z najbliższymi, przyjaciółmi, a to, co dla nas chrześcijan jest najważniejsze, czyli Eucharystia, sakramenty, w pewien sposób również są nam ograniczone. Powód? Rozprzestrzeniający się wszędzie koronawirus, który rozsiadł się w naszym kraju jak i na całym świecie i sieje spustoszenie. Ludzie chorują, umierają, dookoła nas jest tyle cierpienia, strachu… Jedyne co nam pozostaje to przestrzeganie zarządzeń wydanych przez nasz Rząd, Episkopat, bo robią to tylko i wyłącznie dla naszego dobra. Dlatego po raz kolejny prosimy Was o nie wychodzenie z domów!!! Wiemy, że nie jest to łatwe, ale te ograniczenia są wprowadzone dla dobra, bezpieczeństwa i życia nas wszystkich.

W tym wszystkim co się dzieje, pamiętajmy o najważniejszym – mamy Eucharystię, mamy różaniec, mamy modlitwę suplikacjami i osobistą. Episkopat już na początku epidemii zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy różańcowej o godz. 20.30. Pamiętajmy o tym każdego dnia. To właśnie o 20.30 wielu z nas, jednoczy się z kapłanami, siostrami zakonnymi, osobami konsekrowanymi na modlitwie i wspólnie błagają Boga przez ręce Maryi o powstrzymanie tej pandemii. Zachęcamy byście trwali na posterunku modlitewnym do samego końca, bo jak sami widzicie wirus się nie zatrzymuje, wręcz przeciwnie.

Pan Bóg, nie raz, pomagał w trudnych sytuacjach.  Czas spędzony w domu można przeżyć naprawdę kreatywnie: czytanie, modlitwa, oglądniecie dobrego filmu, rozmowa … jest to też czas na zastanowienie się nad tym, co jest dla nas najważniejsze…Papież Franciszek tak powiedział: „Jesteśmy wezwani, aby odkryć na nowo to, co naprawdę ważne, czego naprawdę potrzebujemy, co czyni życie dobrym, i jednocześnie to, co jest drugorzędne, bez czego z łatwością można się obejść.” Teraz jak nic potrzebujemy jedności w modlitwie solidarności międzyludzkiej. Bądźmy rozsądni i roztropni, bo wiedząc w jaki sposób wirus się rozprzestrzenia jesteśmy odpowiedzialni jedni za drugich. Nie zapominajmy o tych, którzy są starsi, schorowani i być może samotni. Wykonajmy telefon do kogoś, kto może w tym czasie izolacji czuć się samotnym.

Telewizja, radio, internet wyszły nam na przeciw i możemy uczestniczyć w transmisjach na żywo Mszy Św., w telewizji, w internecie, w radio. Mamy możliwość uczestnictwa w transmisjach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, Różańca czy Koronki do Miłosierdzia Bożego. Spróbujmy wykorzystać ten czas jak najlepiej. Poniżej aktualny link do transmisji niedzielnych Mszy Św., w telewizji i internecie (wystarczy w niego kliknąć). Okazuje się, że Msze Św. są transmitowanie prawie co pół godziny:

W związku z możliwością przyjęcia Komunii Św. Duchowej zachęcamy do wysłuchania krótkiego wprowadzenia do tego, co to jest Komunia Duchowa:

Ojciec Święty napisał piękną modlitwę, którą można się pomodlić właśnie podczas Komunii Św. duchowej. Zachęcamy do tego, by ona stała się też Waszą modlitwą;

„Nawet jeśli okoliczności czy rozporządzenia władz publicznych bądź kościelnych spowodowane koronawirusem uniemożliwiają nam pójście do kościoła, by spotkać się z Panem Bogiem czy wziąć udział w Eucharystii, pamiętajcie, że nikt, ale to nikt, nie może nam przeszkodzić w zwracaniu się do Boga i błagania Go o pomoc w tym czasie wielkiej próby” – napisał kard. Sarah. Powinniśmy się zawierzyć czułości Ojca i prosić Maryję, aby schroniła nas pod swym matczynym płaszczem. „Wszyscy razem, jednym sercem i jedną duszą zjednoczeni w tej samej wierze, wznośmy ręce do Boga i błagajmy Go. Jemu powierzmy świat i Jego Kościół. Jego serce się zlituje i nas ocali”  – kard. Sarah

Módlmy się do Maryi Niepokalanej, aby opiekowała się nami, aby to trudne doświadczenie wkrótce się zakończyło i koronawirus został zatrzymany, aby chorzy odzyskali zdrowie, byśmy nie tracili ducha i nie dali się lękowi, bo „W miłości nie ma lęku” jak mówi Pismo Święte, aby wszyscy zostali zachowani w zdrowiu, nie tylko w naszej ojczyźnie, ale na całym świecie, aby Ci, którzy odeszli do Pana z powodu koronawirusa odnaleźli pokój wieczny a ich najbliżsi doznali pocieszenia od Boga, który jest Miłością.

Jeśli nie ma modlitwy, co robimy? Jeśli od razu nie zwrócimy się do Boga, co sami możemy zrobić? To kim jesteśmy, to, co posiadamy, mamy to tylko od Boga” – Bł. Luigi Novarese

Prosimy Was o to, byście odwołali spotkania w grupach i inne inicjatywy, a zostając w Waszych domach ze względów na Wasze bezpieczeństwo i zdrowie wykorzystali ten czas na modlitwę osobistą, czytanie Słowa Bożego, Różaniec, codzienną Koronkę do Miłosierdzia Bożego, abyście ofiarowywali Wasze cierpienia w intencjach wspomnianych wcześniej, tak jak do tego zaprosiła nas Maryja w Lourdes i Fatimie.

Pamiętajmy, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.