Wydawnictwo
Przedstawiamy Państwu pozycje wydane przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża:

misja która rodzi się u stóp krzyża
Autor: Armando Aufiero
Tłumaczenie: I. Rutkowska, Głogów – Legnica 2007
Kiedy Cierpienie Staje się Łaską
Rozważania w oparciu o Pierwszy List św. Piotra
Redaktor wydania: ks. Janusz Malski
Autor opracowania i treści rozważań wydania polskiego: Mieczysław Guzewicz
Tłumaczenie nabożeństw z języka włoskiego: Agnieszka Rybińska
Powołanie cierpiącego w Kościele
Duchowa i apostolska droga osoby cierpiącej
Drogi cierpiący – także ty jesteś powołany do tego, by zmagać się, ponieważ Duch Odkupienia może i w tobie oddychać swobodnie, zajmując stopniowo coraz więcej miejsca. Duch Pana, którego otrzymałeś w Kościele i który po przez łaskę Kościoła pozostaje w tobie żywy, chce prowadzić cię na spotkanie z Jezusem zmartwychwstałym.”
Autor opracowania: Armando Aufiero
Redaktor wydania polskiego: ks. Janusz Malski
Tłumaczenie: Izabela Rutkowska
Przypatrzmy się powołaniu naszemu
Rozważania rekolekcyjne na temat powołania
Autor opracowania: Mieczysław Guzewicz
Redaktor wydania: ks. Janusz Malski
Siewcy nadziei
„Dziesięć nadzwyczajnych historii miłości ‚wokół stołu Pańskiego”. Krótkie i urzekające przedstawienie postaci osób młodych, mężczyzn i kobiet, którzy przezywali ‚tajemnice bolesne’ w naszych czasach. Potrafili oni odpowiedzieć na wezwania Maryi, przez realizację charyzmatu ks. Prał. Luigi Novarese, który także sam doświadczył w swoim życiu cierpienia. Potrafili przekształcić ‚ciemności bólu’ w radości i uświęcić swoją ofiarą ‚straszliwe dzisiaj’. Stali się ‚Ochotnikami Cierpienia’ i siewcami nadziei, mówiąc TAK z miłości.
Autor: Felice Moscone
ANGIOLINO
chłopiec, który umiał cierpieć
Angiolino, twój rówieśnik, zawsze żywy i pogodny, dotknięty został ciężką chorobą. Pozbawiony nogi nauczył się, że żyjąc w stanie łaski można osiągnąć szczyty współpracy z Bogiem, jedynym i najwyższym Dobrem.
Dojrzały dzięki cierpieniu, pomimo swego młodego wieku znalazł radość w całkowitym oddaniu się Niepokalanie Poczętej i wstąpił do ‚Cichych Pracowników Krzyża’, stowarzyszenia założonego przez ks. prałata Ludwika Novarese.”
Autor: Domenico Mondrone SJ
Tłumaczenie z włoskiego oryginału: ks. dr Zbigniew Szostkiewicz
Postawy wobec cierpienia w Biblii
‚Spodobało się Panu zmiażdżyć go cierpieniem’ (Iz 53,10).
Okazuje się, że cierpienie jest koniecznym sposobem realizacji ideału wiary. Jezus zawarł tę prawdę w stwierdzeniu:
‚Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje’ (Mk 8, 34).
Autor: Mieczysław Guzewicz
Jan Paweł II i tajemnica cierpienia
Geneza książki jest bardzo prosta. Od kilkunastu lat pracuję jako katecheta w I Liceum Ogólnokształcącym we Wschowie. Praca z młodzieżą to wielkie wyzwanie i fascynująca przygoda. Wielokrotnie w mojej posłudze musiałem podejmować próbę wyjaśniania młodym ludziom trudnych treści z pogranicza życia i wiary. Były i są nimi nadal takie zagadnienia jak: cierpienie, przeznaczenie, dopust Boży, śmierć, szczególnie młodych ludzi, prawda o życiu wiecznym. Ciągle przekonuję się, że są to problemy, z którymi trudności mamy prawie wszyscy, nie zależnie od wieku.
Autor: Mieczysław Guzewicz
DAR MIŁOŚCI
Najnowsze materiały formacyjne CVS
opracowane przez Mario Morigi, Angelę Petitti,Concettę Guarini.
Ich treścią są rozważania nad Ewangelią św. Jana.
Duszpasterski plan wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża oraz Centrum Ochotników Cierpienia we Włoszech, a dotyczący wszystkich tego typu wspólnot na całym świecie, rozpisany był na lata 2008-2011 i koncentrował się na sakramentach. Kolejno więc tematami przewodnimi programów duszpasterskich były: Chrzest Święty (2008/2009) i Bierzmowanie (2009/2010). Obecny rok, który otwiera Adwent 2010, będzie skupiał się na Eucharystii. Temat roku przedstawia hasło „Dar miłości”. Materiałem zaś, na pod-stawie którego będą konstruowane wszelkie rozważania, jest Ewangelia według św. Jana. Jego tekst ma zaprowadzić nas do jak najgłębszej relacji z Panem Bogiem. Pan Bóg został nam już dany i wciąż nam siebie daje – naszym zadaniem jest przyjmowanie Go i przekazywanie Go braciom. Aby jednak żyć taką komunią z Nim, należy odkryć tę prawdę, że jest On Miłością. Tego uczy nas św. Jan.
W Eucharystii odnajdujemy syntezę całkowitego daru z siebie. W tym roku temat Eucharystii każe przyglądnąć się naszemu życiu wspólnotowemu. Życie Eucharystią wymaga bowiem zacieśnienia więzów miłości w naszych rodzinach i grupach, a poprzez te małe komórki w naszych parafiach i całym Kościele. Lektura Ewan-gelii św. Jana skłania nas także do podjęcia refleksji na trzy tematy: życie wewnętrzne, braterstwo i odpowiedzialność. Poniżej zostanie przedstawiony schemat zaaprobowany przez Międzynarodową Konfederację CVS.
MIŁOŚĆ I CIERPIENIE
KOTWICA 6 / 2010
PREZENTACJE PREZENTACJE
Pragniemy zaprezentować Państwu naszą najnowszą publikację, która stanowi owoc sympozjum zorganizowanego przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża w roku 2009. Sympozjum to było przygotowane między innymi dla uczczenia 25-tej rocznicy wydania Listu apostolskiego Jana Pawła II Salvifici doloris. Prezentowana publikacja jest wzbogacona także o artykuły autorów włoskich, którzy w równoległym czasie wypowiadali się na ten sam temat w naszej wspólnocie w Rzymie. Są w niej zawarte także artykuły specjalistów, którzy ofiarowali nam swoje prace, a którzy nie byli obecni na sympozjum jako prelegenci. Poniżej cytujemy fragmenty wstępów oraz recenzji naszej książki:
„Dla każdego z nas cierpienie stanowi poważny temat, który nie może być potraktowany powierzchownie. W związku z cierpieniem pytania się mnożą i potrzebne są koniecznie refleksje i odpowiedzi dojrzałe, kompetentne, wynikające nie tylko ze studiów, ale i naznaczone pieczęcią osobistego doświadczenia. Jest to zadanie, które wymaga stałego podejmowania badań, poszukiwań autentycznej i skutecznej odpowiedzi na te fundamentalne pytania, jakie dotyczą życia. Cała historia ludzkości, w swojej myśli, badaniach, religii jest naznaczona dziedzictwem cierpienia, poszukiwaniem jego sensu i wyjaśnienia. Osoba wierząca odkrywa, że właśnie wewnątrz tej kwestii toczy się decydująca gra, dotycząca tak człowieka, jak Boga. Fundamentalnym staje się więc nie unikać pytań, jakie stawia cierpienie naszemu rozumowi, naszej wierze, naszemu codziennemu życiu wypełnionym spotkaniami i relacjami. Ból jest ziemią graniczną, niemożliwą do całkowitego przekroczenia – każde cierpienie, nawet to przewlekłe, zawiera w sobie pokarm nowej i trudnej próby.