• Myśli Bł. Luigiego Novarese

    • Bóg, który dał nam wszystko przez ręce Maryi, niczego nie chce udzielić poza tym kanałem, świętym kanałem, kanałem pochodzącym wprost od Boga. Ona jest prostą drogą dla wszystkich, drogą krótką i wolną od pułapek.

Spektakl patriotyczny w łódzkiej szkole SPSK „Od fal Bałtyku po Morza Południa…”

 
 
 

W łódzkim zespole szkół, skupionych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich,trwają próby sytuacyjne i warsztaty do kolejnego patriotycznego widowiska. Tytuł: „Rodzina Niepodległa”.

Widowisko podejmie temat ważnych Rocznic, obchodzonych w tym roku: Stulecia Bitwy Warszawskiej i urodzin Karola Wojtyły; czterdziestej Rocznicy powstania „Solidarności” i dziesiątej Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Ze względu na odwołane w minionym roku szkolnym zajęcia młodzież została w znacznej części pozbawiona wiedzy o tych wydarzeniach. Spektakl w jakimś stopniu postara się temu zaradzić. Będzie ewoluował od gorzkiego „Raportu z oblężonego miasta” (Zbigniewa Herberta) do końcowego obrazu ludzi, którzy pragną zaoferować swoim sąsiadom ważną ideę (tu pojawi się koncepcja Międzymorza, zapowiedziana – w pewnym sensie – już w roku 1981 w formie Przesłania I Zjazdu „Solidarności” do krajów Europy Środkowo-Wschodniej). W spektaklu pojawią się wątki wskazujące na znaczenie poświęcenia, odwagi i lojalności, wiary i nadziei w najnowszych dziejach Polski.

Póki pogoda dopisuje – młodzi aktorzy pracują na boisku. Kiedy pada deszcz – przenoszą się do sali gimnastycznej. Trzeba przestrzegać reżimów sanitarnych. Dorośli wykonawcy organizują próby muzyczne w swoich mieszkaniach. Czasu mało. Premiera 26 października.

Na scenie spotkają się nauczyciele ze swoimi uczniami ze szkolnych Kół Teatralnych i chóru. Młodzi aktorzy wystąpią u boku profesjonalistów. Na widowni zasiądzie młodzież i rodzice. To bardzo ważne: autorzy projektu „Rodzina Niepodległa” wychodzą z założenia, że wspólnotowe przeżycie historycznych i patriotycznych treści skutecznie zbliża do siebie pokolenia, rozwija poczucie rodzinnych więzi, a przez to wzmacnia współodpowiedzialność za losy państwa, narodu, Kościoła… Szkolny teatr podkreśli znaczenie polskich rodzin – jako rękojmi naszej suwerenności. Stanie się narzędziem promocji patriotyzmu, wrażliwości i wysokiej kultury. Można powiedzieć, że będzie „na czasie”.

 „Rodzina Niepodległa” została objęta patronatem medialnym „Do Rzeczy”.

                                                                       Tomasz Bieszczad – szef artystyczny projektu

Leave a comment