• Myśli Bł. Luigiego Novarese

    • Bóg, który dał nam wszystko przez ręce Maryi, niczego nie chce udzielić poza tym kanałem, świętym kanałem, kanałem pochodzącym wprost od Boga. Ona jest prostą drogą dla wszystkich, drogą krótką i wolną od pułapek.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku pamięci ks Janusza Malskiego

 
 
 

21 listopada 2021 roku w Kolegiacie głogowskiej na Mszy Świętej o godz.16.00 zebrali się: wspólnota Cichych Pracowników Krzyża, członkowie Centrum Ochotników Cierpienia, przyjaciele i darczyńcy, aby uczcić pamięć śp. Ks. Janusza Malskiego. Na tej Mszy Św. została też odsłonięta tablica pamiątkowa z wizerunkiem ks. Janusza Malskiego.

Ks. Janusz odszedł od nas 5 października 2020 roku i choć minął już rok, w sercu każdego z nas trwa żywe i ciepłe wspomnienie jego osoby. 

Mszy Św. przewodniczył ks. kanonik Rafał Zendran, który również wygłosił homilię. Koncelebrowali wraz z ks. Rafałem, ks. prałat Ryszard Dobrołowicz i ks. Radosław Horbatowski. Swoim śpiewem Eucharystię uświetnił chór Magnificat. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy Kamila Kupnicka z chóru Magnificat wykonała nastrojową pieśń. Był to jeden z wielu, bardzo wzruszających momentów w czasie Eucharystii.

Dlaczego 21 listopada? To był dzień imienin ks. Janusza.  Ks. Rafał Zendran powiedział: 

„– Chcieliśmy w jakiś sposób uczcić życie, powołanie i obecność tego niezwykłego człowieka związanego z Głogowem”.

 Ks. Janusz był Moderatorem Generalnym wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża. Urodził się w 1957 r. w Szczecinie. W 1978 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Po trzech latach studiów wstąpił do wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża, w której przyjął konsekrację, a w 1985 roku święcenia kapłańskie. 

Siostra Małgorzata Malska powiedziała: 

„21 listopada, dokładnie 40 lat temu, ks. Janusz wyjechał do Włoch, aby tam kontynuować swoją formację na drodze ku kapłaństwu jak i wśród Cichych Pracowników Krzyża”.

Po homilii nastąpiło odsłonięcie tablicy przez s. Małgorzatę Malską jak i Anię Wiśniewską, która od lat mieszka w domu wspólnoty i reprezentowała osoby, które ufundowały tą tablicę pamiątkową. 

„– Nie można byłoby przejść obojętnie obok tego. Tablica została wykonana w bardzo prestiżowej pracowni artystycznej w Kwidzynie i jest dziełem i fundacją wielu przyjaciół – dodał ks. Rafał Zendran”.

Na tablicy pamiątkowej widnieje twarz ks. Janusza i napis:

„Ks. Janusz Malski

1957-2020

Niestrudzonemu apostołowi cierpienia

Synowi polskiej i włoskiej ziemi

Założycielowi głogowskiego Domu

„Uzdrowienie Chorych”

Z pamięcią, modlitwą i nadzieją

spotkania w Panu

wszyscy, których nosił w swoim sercu.

Głogów, AD 2021”


„Można powiedzieć, że te słowa są samą prawdą, gdyż patrząc na życie ks. Janusza był on synem polskiej i włoskiej ziemi, gdyż praktycznie pół życia spędził w kraju a pół w swojej ukochanej Italii” – s. Małgorzata Malska.
Podczas Mszy Św. została zebrana taca, która przeznaczona była na misje w Kamerunie, w Afryce, które były tak bliskie ks. Januszowi Malskiemu, gdzie posługują Cisi Pracownicy Krzyża.

Pełna wzruszających momentów liturgia jak i bardzo liczna obecność uczestników Mszy Św. pokazała wszystkim jak wielkim przyjacielem dla każdego z nas był ks. Janusz Malski.

Leave a comment