• Myśli Bł. Luigiego Novarese

    • Bóg, który dał nam wszystko przez ręce Maryi, niczego nie chce udzielić poza tym kanałem, świętym kanałem, kanałem pochodzącym wprost od Boga. Ona jest prostą drogą dla wszystkich, drogą krótką i wolną od pułapek.

Ks. Luigi Novarese – Błogosławionym

 
 
 

KAI: W rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone ogłosił w sobotę błogosławionym – w imieniu papieża Franciszka – ks. Luigi Novarese. Ten włoski kapłan, żyjący w latach 1914-84, zasłynął jako wielki apostoł chorych. Z myślą o nich założył Pobożną Unię Cichych Pracowników Krzyża.

W kazaniu podczas Mszy św. beatyfikacyjnej najbliższy współpracownik Ojca Świętego przypomniał życie i zasługi nowego błogosławionego. – Słusznie zwany „apostołem chorych”, przyczynił się on do zmiany sposobu myślenia i działania wobec nich, zastępując rezygnację i litość ich czynną rolą w apostolstwie wśród samych cierpiących” – powiedział sekretarz stanu. Podkreślił, że ks. Novarese zachęcał ich, by nie byli tylko przedmiotem solidarności i miłosierdzia, ale czynnymi podmiotami dzieła ewangelizacji. Szczególnie odczuwał potrzebę modlitwy zarówno za chorych i niepełnosprawnych, jak i razem z nimi.

Włoski kapłan towarzyszył im często w sanktuariach maryjnych, zwłaszcza w Lourdes. „Tę specyficzną wrażliwość na świat cierpienia czerpał też z własnych doświadczeń. Chorował od młodości i bliski już śmierci został niespodziewanie uzdrowiony, kiedy się za niego modlono. Aby włączyć w rozległy krąg tych spraw księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich, nowy błogosławiony, idąc nowatorską, genialną drogą duchowej pedagogiki, z biegiem lat utworzył najpierw Kapłańską Ligę Maryjną, a potem Ochotników Cierpienia i Cichych Pracowników Krzyża” – zaznaczył kaznodzieja.

Moderatorem generalnym Cichych Pracowników Krzyża jest od ub.r. Polak ks. Janusz Malski.

Beatyfikacja ta była piątym tego rodzaju obrzędem w tym roku i w obecnym pontyfikacie, a pierwszym przeprowadzonym w Rzymie. Również po raz pierwszy przewodniczył mu sekretarz stanu, a nie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.
KAI

Leave a comment