• Myśli Bł. Luigiego Novarese

    • Bóg, który dał nam wszystko przez ręce Maryi, niczego nie chce udzielić poza tym kanałem, świętym kanałem, kanałem pochodzącym wprost od Boga. Ona jest prostą drogą dla wszystkich, drogą krótką i wolną od pułapek.

25 lat Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Elbląskiej

 
 
 

Dnia 14.10.2017r we wspomnienie Św. Małgorzaty Marii Alacoque, Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Elbląskiej przeżywało swój Jubileusz 25 lat działalności Apostolatu. Na tę uroczystość zostali zaproszeni goście i przewodniczący apostolatu CVS z diecezji  z wrocławskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, bydgoskiej, olsztyńskiej i gdańskiej. Swoją obecnością zaszczycił
ks. Bp Jan Styrna.
 Na początku uroczystej Mszy św. została przedstawiona historia działalności Centrum Ochotników Cierpienia. Nie zbrakło miejsca na podziękowania, życzenia i upominki od przedstawicieli Odpowiedzialnych za nasz Apostolat w całej Polsce w różnych diecezji, za które jeszcze raz na łamach  czasopisma „KOTWICA” w imieniu Zarządu i Członków Centrum Ochotników Cierpienia (CVS) bardzo dziękuję.

Początkiem działalności w naszej diecezji motywacją do szerzenia tego Dzieła był wyjazd do  Re we Włoszech na tygodniowe  rekolekcje. Kolejną motywacją był Głogów, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystości wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę Domu „Uzdrowienia Chorych” przywiezionego  z Lourdes i Fatimy. Tam poznałam kleryka  z II roku obecnego ks. Grzegorz Królikowskiego, który służył mi pomocą. Znajomość ta trwa do dzisiaj i wspólnie  wraz z członkami Apostolatu szerzymy ideę  założyciela bł. Luigi Novarese oparte na Orędziach Matki Bożej z Lourdes i Fatimy.

       Obecne Centralne spotkania Wspólnoty odbywają się w parafii bł. Doroty w każdą II sobotę miesiąca  o godz.11oo

Centralnym punktem spotkań to Eucharystia, gdzie czynny udział biorą chorzy, jak czytanie Słowa Bożego, spontaniczna Modlitwa Wiernych, przygotowywanie Darów Ołtarza. Po Mszy św. jest organizowana agapa gdzie chorym  i osobom niepełnosprawnym pomocą służą wolontariusze.  Podczas agapy są omawiane różne tematy  i planowane programy:  jak rekolekcje, wakacje na łonie przyrody, pielgrzymki krajowe i zagraniczne, Olimpiady sportowe , turnusy rehabilitacyjne w Głogowie.  W naszej Wspólnocie każdy może  odnaleźć swoje miejsce. Nawiązywać nowe kontakty  rozwiązywać wspólnie problemy związane z cierpieniem, pokonać bariery lęku i obawy w akceptacji  w środowisku ludzi zdrowych. Odważnie  podejmować  działania dla drugiego cierpiącego człowieka. Zaakceptować cierpienie, które może być drogą miłości chrześcijańskiej.

                                                     Przewodnicząca CVS diecezji elbląskiej
Maria Piechowska 

Leave a comment